Wróć
artykuły

Tunatic - program do rozpoznawania tytulu utworu muzycznego

17:01
pon, 2 luty 2009
Rozpoznawać muzykę możemy na dwa sposoby:

Rozpoznawanie muzyki gdy piosenka jeszcze leci

Często zdarza nam się, że w radiu leci jakiś fajny kawałek, bardzo nam się podoba, ale nie znamy jego tytułu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam rozwiązania typu Audio fingerprinting jak: Tunatic (na komputer) czy SoundHound (na komórkę lub tablet). Wystarczy włączyć aplikację, pozwolić jej "posłuchać" utworu i oczekiwać na tytuł piosenki, który już po kilku sekundach zostaje nam wyświetlony. Działa to nieźle - tym lepiej im lepszej jakości jest nagranie i im bardziej popularny utwór :)
Tunatic - okno główne
Wystarczy posiadać mikrofon, kartę dźwiękową i jakieś łącze do Internetu. Podłączamy mikrofon do komputera, "odciszamy" linię mikrofonu w panelu sterowania karty, uruchamiamy program "Tunatic", przystawiamy mikrofon na kilka sekund do radia i klikamy w przycisk.
Tunatic - identyfikacja utworu
Po chwili widzimy tytuł aktualnie lecącego kawałka w oknie programu.
Tunatic - utwór rozpoznany
Brzmi zbyt dobrze? Być może Wasze uprzedzenia mają jakiś powód, źródło i historię, ale w tym wypadku możecie je odrzucić gdyż program działa właśnie tak dobrze jak to opisałem. Jest praktycznie niezawodny. W dodatku mylicie się sądząc, że potrzebna jest mu jakaś niesamowita jakość mikrofonu i dźwięku. Wystarczy mu zwykły mikrofon za 10zł i jakieś trzeszczące głośniki ;) ze zwykłego radia.

Jak to działa?

Program dokonuje analizy częstotliwościowej zebranych próbek i zamienia zebrane dane na sygnaturę którą wysyła do zewnętrznej bazy danych (w Internecie) korzystając z tzw. ( akustycznego odcisku palca (acoustic fingerprint) - angielska Wikipedia ). Zewnętrzny serwer porównuje sygnaturę z tysiącami innych, należacych do różnych utworów, a gdy odnajdzie zadany utwór, zwraca informacje o nim (takie jak autor, tytuł utworu i link do większej ilości informacji) do klienta (czyli do Was).
Aplikację zawdzięczamy geniuszowi Sylvain'a Demongeot'a, który stworzył ją na platformy Windows i Mac OS. Na jego stronie ( http://www.wildbits.com ) możecie znaleźć inne bardzo ciekawe aplikacje związane z dźwiękiem.
Warto wspomnieć o ciekawostce dotyczącej ciągle rozbudowywanej bazy utworów na serwerach programu. Bazę rozbudowują sami użytkownicy (niestety na razie jedynie użytkownicy systemów Mac OS X) ściągając specjalną aplikację Tunalyzer, która przeszukuje ich dyski w poszukiwaniu utworów, których program jeszcze nie zna. Jeśli Tunalyzer znajdzie takie utwory, dodaje ich sygnaturę do serwera bazodanowego (gdzie dopiero po około 10 dniach są wprowadzane do głównej bazy danych i dostępne dla całego świata - ten okres ma zostać w przyszłości skrócony).

Co rozpoznaje program?

Tunatic jest bardzo przydatną aplikacją. Niestety na dzień dzisiejszynie rozpoznaje on muzyki którą sami zaśpiewamy lub zagwizdamy - do tego celu lepszy jest opisywany niżej serwis Midomi.com i aplikacja SoundHound(co należy podkreślić - taka funkcja nie jest wykluczona w przyszłych wersjach programu). Zmartwić muszę również wielbicieli i słuchaczy muzyki klasycznej - utworów z gatunku muzyki klasycznej aplikacja nie rozpoznaje.
Tunatic może rozpoznawać utwory lecące w radiu (poprzez mikrofon) lub utwory aktualnie odtwarzane na naszym komputerze (których tytułu ani autora nie znamy). Aby wykorzystać program do rozpoznawania utworów odtwarzanych np. poprzez Winamp, musimy przekierować wejście karty dźwiękowej na tzw. wejście mieszane (Stereo Mix) - w ten sposób, zamiast mikrofonu, nagrywane będą wszystkie dźwięki odtwarzane aktualnie na komputerze. W celu zmiany domyślnego wejścia uruchamiamy program Tunatic, klikamy na jego okno prawym przyciskiem myszy i wybieramy "Settings" (ustawienia). Z widocznej w nowo otwartym oknie listy wybieramy (podaje kilka, najczęściej spotykanych nazw) "Stereo Mix" ("Miks stereo"), Mixed Output ("Mieszane wyjście"), "What You Hear" ("To co słyszysz"). Po tej operacji puszczamy muzykę w Winampie (lub YouTube) i klikamy na przycisk rozpoznawania - po chwili, w programie Tunatic powinien wyświetlić się tytuł i autor utworu.

Rozpoznawanie muzyki po fakcie

Często też zdarza się nam jednak, że w radiu, owszem, leci z rana jakiś fajny kawałek, ale my nie mając komórki przy sobie nie zdążamy go nagrać. Potem taka piosenka potrafi mścić się przez cały dzień, chodząc nam po głowie. Czy można temu jakoś zaradzić? Otóż okazuje się, że można. I to całkiem skutecznie (skuteczniej niż myślałem przed testem). Okazuje się, że są już aplikacje które pozwalają rozpoznać piosenkę tylko na podstawie jej zaśpiewania/zanucenia przez nas - są to rozwiązania typu QbH (Query by Humming).

Obecnie na rynku dostępne są tylko dwa rozwiązania tego typu:

 • Midomi.com - możemy zaśpiewać lub zanucić piosenkę która siedzi nam w głowie, a strona po chwili zwróci nam wyniki wyszukiwania - potrzebna jest wtyczka Flash. Serwis działa bardzo dobrze. Polecam go (nawet bardziej niż program Tunatic!). Wersja mobilna Midomi.com nazywa się SoundHound i jest dostępna na platformy iPhone, iPad, iPod Touch, Android, WindowsPhone i BlackBerry. Piszę o niej więcej niżej, w sekcji "Programy na urządzenia mobilne"
 • Musipedia.org - możemy zaśpiewać/zanucić melodię lub wystukać ją na wirtualnej klawiaturze pianina i w ten sposób przeszukać bazę dostępnych utworów - potrzebna jest wtyczka Flash

Programy na urządzenia mobilne

Na urządzenia mobilne zostało wydanych kilka aplikacji tego typu.

 • SoundHound - to aplikacja, która jest bezpośrednio związana z serwisem Midomi.com (podobno to samo zaplecze techniczne). SoundHound dostępna jest na większość platform mobilnych iPhone, iPad, iPod Touch, Android, Windows Phone i BlackBerry. Podstawowa wersja jest darmowa, nie zawiera ograniczeń wyszukiwanych utworów. Wersja ∞ wzbogacona jest o dodatkowe funkcje, pozbawiona reklam i dostępna za ok. 7$.
 • Shazam - to również aplikacja, która potrafi rozpoznawać muzykę lecącą w naszym otoczeniu. Dostępna jest na platformy iPhone, iPad, iPod Touch, Android, Windows Phone, BlackBerry, Nokia i Windows 8 (!). Tak samo jak w przypadku SoundHound, podstawowa wersja jest darmowa, wersja wzbogacona kosztuje również około 7$.

Narzędzia dla programistów

Jeśli piszesz własną aplikację i chciałbyś w nią wbudować moduł rozpoznawania utworów - mam coś dla Ciebie. Specjalnie do tego celu przeczesałem Internet w poszukiwaniu rozwiązań tego typu. Znalazłem kilka:

Audio fingerprinting - zwykłe rozpoznawanie utworu po odcisku

 • Echoprint - baza muzycznych metadanych wraz z API (35 mln utworów). Usługa działa w połączeniu z publiczną bazą metadanych o utworach - MusicBrainz.org

Usługi Query by Humming pozwalające rozpoznawać muzykę z nucenia lub śpiewu użytkownika

 • MusicPedia API - projekt MusicPedii, dostęp przez SOAP
 • Projekt MaART - projekt napisany w C++/STL, służący do rozpoznawania muzyki i innych klipów audio.

Zakończenie

Midomi.com, SoundHound i Tunatic to bardzo przydatne aplikacje. Tunatica możecie ściągnąć ze strony autora ( bezpośrednio w tym miejscu lub z LHP). Warto go mieć zainstalowanego w systemie (nie wiemy bowiem kiedy może nam się przydać). Warto wspomnieć, że aplikacja działa na systemach Windows XP/2003/Vista oraz Mac OS X i wyższych).

12345
Tunatic - program do rozpoznawania tytulu utworu muzycznego Autor opinii: Czytelnicy, data przesłania: 4

Podobne artykuly:

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

  • sn0rl4y
  • śro, 5 luty 2014, 18:42
  • Niestety puściłem 36 sekundowy utwór z telefonu wokalistki Sandry ( Niemiecka Wokalistka) i program przez 36 sekund identyfikował muzyke i nic sie nie działo
  • ser
  • śro, 14 sierpień 2013, 0:24
  • jeśli utwór wpadł nam ucho i... skończył się, i jak pięknie pisze: chodzi za nami przez cały dzień" to wtedy tunatic jest jak musztarda po obiedzie.   Odp: Dlatego też, w artykule podany jest link do serwisu midomi.com, który powinien uzupełnić ten niedosyt. Pozdrawiam!
  • TR
  • pią, 30 grudzień 2011, 0:16
  • NIe działą na windows 7
   Odp: Oczywiście, że działa. Sam go sporadycznie używam na Win7 (wersja x64).
  • Kamil
  • nie, 20 listopad 2011, 20:15
  • Ten program to rozpoznaje chyba tylko piosenki BIMBERA , puszczając 10 razy ten sam utwór za każdym razem był inny tytuł , 1 słowem żal.pl
  • Bandzior
  • sob, 17 wrzesień 2011, 18:16
  • Dzięki program działa świetnie :)
  • klamka
  • czw, 11 sierpień 2011, 19:57
  • program do niczego!!! :( lepiej działa strona http://www.midomi.com/ :)
  • romano5809
  • śro, 27 październik 2010, 0:03
  • Witam... Program jest świetny pod warunkiem, że umiejętnie go się używa. Jak się puszcza utwory z komputera to w ustawieniach (settings) najlepiej zmienić mikrofon na "wave" (jak u mnie) lub na "stereo mix" i podgłośnić na maxa - podczas wyszukiwania musi być widoczna falująca kreska w oknie programu. Jeżeli jej nie ma - to albo złe ustawienia, albo zbyt cichy fragment utworu - można przewinąć kawałek dalej. Miłośnicy totalnych nowości oraz miksów, muzyki alternatywnej i dziwnej oraz polskiej - ten program nie jest dla was. On rozpoznaje bardzo dobrze utwory zagraniczne i w miarę popularne. Jeżeli piosenka jest zmiksowana to nie ma co liczyć że ją rozpozna na podstawie samego dudnienia basów czy innych dodatków techno. U mnie poprawnie rozpoznał wszystkie utwory, jakie mu zadałem (lata 60, 70, 80 i dalej.
  • honorata
  • wto, 28 wrzesień 2010, 15:32
  • Program nie działa, nie rozpoznał żadnej piosenki
  • Dziz
  • sob, 11 wrzesień 2010, 22:42
  • chciałem zwrócić uwagę na fakt ze program jest podliczony do iTunes nazwy bierze z zasobów muzycznych ich serwerów wiec wszystkie!!! Hity tam znajdziecie szybko ale na polskie lub niesławne nie ma co liczyc, RADIO na tym dziala swietnie ;) polecam program
  • GUY
  • śro, 14 kwiecień 2010, 22:05
  • Szkoda, że nie wypalił ten program żałuje;(
   Odp: Osobiście polecam sprawdzić, czy poprawnie podłączyłeś mikrofon.
   Pozdrawiam! Lukas.
  • GUY
  • śro, 14 kwiecień 2010, 22:04
  • Sprawdziłem już 28 utworów żadnego nie rozpoznaje weźcie wymyślcie coś lepszego bo to nie przejdzie:)
  • GUY
  • śro, 14 kwiecień 2010, 22:00
  • NIC nie działa żadna z piosenek !!!
   Nie rozpoznaje największych HITÓW, zagranicznych jak i polskich nawet piosenki która wygrała eurowizje w 2009r.
  • GUY
  • śro, 14 kwiecień 2010, 21:57
  • Gówno nawet tak starej piosenki jak Madonna z roku 1984 nie rozpoznaje co to jest. Wezcie to skasujcie bo mnie cos bierze!!!!!!!!!!!!!!
  • GUY
  • śro, 14 kwiecień 2010, 21:50
  • Ludzie to jakieś badziewie kompletnie nie polecam SZAJS!!!
   Nie rozpoznał żadnych fajnych kawałków kto go właściwie zmontował ten program Kompletna!! katastrofa:)
  • KaDaF
  • sob, 10 kwiecień 2010, 23:41
  • np: piosenka na YT jest dlugosci 10s lun 8 to znajdzie mi ja czy nie ??
   Odp: Specjalnie na potrzeby zamieszczenia odpowiedzi na Twój komentarz, przetestowałem program Tunatic pod względem czasu jaki potrzebny jest do rozpoznania utworu. Rozpoznanie utworu ABBA - Dancing Queen zajęło aplikacji 7 sekund (wynik doświadczenia był powtarzalny z minimalnym odchyleniem nieprzekraczającym pół sekundy). Tak samo było z piosenką Jay-Z - I Just Wanna Love U. Jednak zauważyłem, że w przypadkach jeśli rozpoznawanie trwało dłużej niż 7 sekund - program przeważnie nie radził sobie już z rozpoznaniem odtwarzanego utworu.
  • 5REvil
  • śro, 24 marzec 2010, 15:40
  • Prosze rozpoznajcie mi ten utwór w tym oto filmiku : http://www.youtube.com/watch?v=kHqB6lEE3Tg


   Bo u mnie jest takie coś jak 'Sound Not Found'   Odp: Autor filmiku podał tytuły piosenek na końcu filmu. Są to:   Andy Hunter - Come On

   Andy Hunter - Open My Eyes   Cóż... Tunatic jest fajny, ale rozpoznaje te komercyjne kawałki.
  • Kmiecio
  • śro, 13 styczeń 2010, 0:27
  • Niestety nie znajduje tylko tych kawalkow ktore sa malo znane , albo sa z gatunku takiego jak dnb .
   Natomiast doskonale radzi sobie z roznymi rozpoznawalnymi utoworami .
  • Madakafa z 4
  • pon, 3 sierpień 2009, 17:38
  • bez kitu ale ten program to chyba tylko madonne potrafi znaleźć..na probe szukałem..z 10 utworow znalazł 1
  • Lukas
  • czw, 9 lipiec 2009, 14:17
  • Czego Ty słuchasz ? ;)))
   U mnie nie ma najmniejszych problemów. Program ma naprawdę sporą bazę sygnatur. Może nagrywany dźwięk nie był najlepszej jakości albo był zniekształcony, co? Pozdrawiam!
  • gość
  • wto, 7 lipiec 2009, 23:04
  • Z ciekawości sprawdziłem tunatic, dałem 3 utwory i nie rozpoznał żadnego.
Dexter