artykuły

Jak napisać wygaszacz ekranu ?

10:13
Wed, 3 January 2007
Wygaszacz ekranu to normalny program ze zmienionym rozszerzeniem (zamiast .exe mamy .scr). Po napisaniu pożądanego programu musimy umieścić go w katalogu (domyślnie) C:Windows . Gdy to zrobimy, wygaszacz pokaże się na liście dostępnych wygaszaczy we właściwościach ekranu. Mówiąc o wygaszaczach nie sposób nie wspomnieć o małym, aczkolwiek istotnym szczególe. Mianowicie, podglądając wygaszacze przez okno "Właściowości ekranu", zauważymy, że nasz wygaszacz, po wybraniu go z listy od razu się nam uruchamia. Dlaczego? Ano dlatego, że nie obsłużyliśmy w nim parametrów przekazywanych do niego wraz z uruchomieniem. Parametry te odczytujemy w naszym programie za pomocą funkcji ParamCount() oraz ParamStr(). Pierwsza z nich określa ile przekazano parametrów do naszego programu, z tym, że należy pamiętać, że parametr o indeksie 0 to ścieżka do programu. Druga funkcja służy do odczytu parametrów, np.: ParamStr(0) zwróci ścieżkę do naszego programu. Wracając do parametrów wygaszaczy, mamy tam następującą sytuację:

Okno "Właściwości ekranu" uruchamia nasz wygaszacz z następującymi parametrami (w zależności od tego czy ma być on widoczny w małym okienku (małym podglądzie), czy w normalnym, pełnoekranowym podglądzie).
Nazwy i opisy parametrów przekazywanych przez system Windows do wygaszaczy ekranu
Akcja Parametr Opis parametru
Podgląd w małym okienku /p Parametr jest uchwytem okna, w którym mamy wyświetlić podgląd naszego wygaszacza.
Podgląd na pełnym ekranie /s Gdy Windows chce wyświetlić wygaszacz standardowo (na pełnym ekranie), uruchamia nasz wygaszacz z tym parametrem.
Póki co brak pytań w FAQ.

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
    Dexter