artykuły

[Flash] Czy możliwa jest zmiana adresu URL w już skompilowanym pliku SWF?

4:29
czw, 29 marzec 2007
Tak, wbrew temu co można przeczytać na wielu forach, taka zmiana jest możliwa na dwa sposoby: za pomocą łatwego w użyciu bardzo trudno dostępnego i niezwykle komercyjnego programu ("Action Script Replacer" lub "URL Action Editor"). Drugim sposobem jest posłużenie się konsolowym programem i edycja danych w notatniku (o tym później). Tym sposobem jednak nie podglądniemy symboli, nie odsłuchamy dźwięków znajdujących się w zasobach i nie zrobimy wielu innych rzeczy graficznego świata.
Najpierw jednak zajmijmy się pierwszym sposobem. Obie te aplikacje ("Action Script Replacer" i "URL Action Editor") wchodzą w skład pakietu aplikacji oferowanego przez grupę "Buraks" (Buraks.com). Pierwsza z nich potrafi zdekompilować plik SWF, modyfikować skrypty znajdujące się wewnątrz niego, podglądać symbole. Druga przeznaczona jest dla typowych sytuacji w których adres w skompilowanym już pliku SWF się zdezaktualizował, a my nie mamy kodu źródłowego (pliku .fla). Za pomocą tego programu szybko poradzimy sobie z aktualizacją nieszczęsnego adresu URL.
Jest jeszcze trzeci program (jako jedyny posiadający wersję demonstracyjną) "Action Script Viewer" za pomocą którego bardzo sprawnie podglądniemy źródła ActionScriptów w pliku SWF.

Natomiast, jeśli orientujesz się w komputerowym światku, polecam program zupełnie darmowy, konsolowy Flasm, oraz program Flare (oba programy tego samego autora). Znajdziecie go w tych miejscach:
Sam z niego korzystałem i ze spokojem mogę powiedzieć, że było to właśnie to czego szukałem (musiałem zmienić zdezaktualizowany adres URL w skompilowanym pliku SWF - źródła przepadły wraz z awarią dysku). Program dekompiluje plik SWF do formatu tekstowego, w którym możemy (przez Notatnik) dokonać edycji, zapisać zmiany i zpowrotem skompilować klip. Mamy całkowitą kontrolę nad tym co jest zmieniane, a cały proces jest niesłychanie szybki. Wystarczy jedynie ukryć swój lęk przed systemową konsolą ;) Pokażę teraz przykład jak można zmienić jakiś ciąg znaków w pliku SWF. Przyjmijmy, że mam plik SWF o nazwie "zmienmnie.swf"
 1. Kopiujemy nasz plik "zmienmnie.swf" do katalogu z aplikacją Flasm.
 2. Przeciągamy go na ikonę programu Flasm i puszczamy, dostajemy plik z rozszerzeniem .flm
 3. Otwieramy plik w notatniku i zmieniamy interesujące nas ciągi znaków (użyjcie wyszukiwania).
 4. Po wszystkim plik znów trzeba przerobić na SWF. Uruchamiamy więc systemową konsolę (Start, Uruchom, "cmd.exe")
 5. Przechodzimy do folderu w którym mamy program Flasm za pomocą komendy cd : Microsoft Windows XP [Wersja 5.1.2600] (C) Copyright 1985-2001 Microsoft Corp. C:Documents and SettingsNazwaUzytkownika>cd PulpitFlasm16win C:Documents and SettingsNazwaUzytkownikaPulpitflasm16win>
 6. Wydajemy polecenie: C:Documents and SettingsNazwaUzytkownikaPulpitflasm16win>flasm.exe -a "zmienmnie.flm" zmienmnie.flm successfully assembled to C:Documents and SettingsNazwaUzytkownikaPulpitflasm16winzmienmnie.swf, 43064 bytes
 7. Już po wszystkim - polecenie uaktualnia nam nasz plik SWF.
Póki co brak pytań w FAQ.

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

  Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
  Dexter