artykuły

Nowy silnik, nowa szata, ale wciąż stary klimat LHP

15:31
Sat, 16 March 2013

Mogę zmienić wszystko, ale duch serwisu pozostaje. Jak to jest?
Mam zaszczyt przedstawić Wam nowy silnik oraz nową szatę graficzną serwisu, której opracowanie zajęło mi 1.5 roku. Poprzednia szata, w pełni zgodna z XHTML 1.1, która została zaprojektowana około 2006 roku była już nieco przestarzała.
W elementach obecnej szaty graficznej wciąż można dostrzec stare motywy. Gdy podczas projektowania tego serwisu (a projektowałem go całkowicie od nowa, od pierwszej linii kodu), zerkałem do starego kodu, czasem zdarzyło mi się uśmiechnąć. Nie tylko ze względu na liczne śmieszne komentarze, które zwykłem umieszczać w kodach programów, ale przede wszystkim ze względu na jego zagmatwanie (choć gdy go pisałem, kod był znacznie bardziej przejrzysty od tego który można było spotkać na innych stronach). Czas robi swoje, człowiek się uczy i jednocześnie nabiera pokory. Ja również, pracując przez ostatnie lata przy olbrzymich projektach - sporo się nauczyłem. Przez co niniejszy serwis został napisany całkowicie obiektowo, z dziedziczeniem, schludnym kodem, przy zastosowaniu ciekawych wzorców projektowych - wprost majstersztyk obiektowego PHP można by rzec :-)

Wprowadziłem do niego ciekawe rozwiązania, które kiedyś wymyśliłem, a które niezwykle ułatwiają życie (na przykład wykorzystałem mechanizm refleksji i sprzęgnąłem go z bazą danych). Powiem więcej, nawet podczas projektowania go wykroczyłem poza techniczne możliwości DBMS MySQL - na przykład w MySQL nie ma czegoś takiego jak dziedziczenie tabel - a było mi potrzebne (w Postgree natomiast jest).

Tak więc, oddaje ten nowiutki, jeszcze ciepły serwis w Wasze ręce, drodzy czytenicy. Niech Wam służy.
Z sentymentem żegnam dwie szaty graficzne, które odeszły wraz ze starym serwisem, choć obecna bardzo mi się podoba i trochę umniejsza ten smutek:
Układ ciemnyUkład jasny

Łukasz, marzec 2013 r.

Póki co brak wpisów.
12345
Nowy silnik, nowa szata, ale wciąż stary klimat LHP Autor opinii: Czytelnicy, data przesłania: 5

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
    Dexter