artykuły

Azot na Księżycu pochodzi z Ziemi

16:54
Sat, 6 August 2005
Powierzchnia Księżyca zawiera azot pochodzący z atmosfery ziemskiej - twierdzą naukowcy na łamach "Nature". Według nich, azot przedostał się na Księżyc zaraz po uformowaniu się Ziemi, ale jeszcze zanim zaczęło działać ziemskie pole magnetyczne. Pochodzenie azotu zawartego w księżycowej glebie od dawna nurtowało astronomów. "Nature" publikuje wyniki niezależnych badań Minoru Ozimy z Uniwersytetu Tokijskiego oraz Bernarda Marty'ego z francuskiego Centrum Badań Geochemicznych w Nancy, w których dowodzą oni, że związek ten przybył na Księżyc wprost z naszej planety.
Jony azotu powstały w zewnętrznej części atmosfery ziemskiej na skutek rozpadu cząsteczek azotu w powietrzu. Stamtąd mogły "przedostać się" na ziemskiego satelitę - twierdzą naukowcy. Jedyną przeszkodą w "dostawach" azotu na Księżyc - dodają - mogło być potężne pole magnetyczne Ziemi. "Wędrówka" tego związku musiała więc mieć miejsce jeszcze zanim zaczęło ono działać.
Powszechnie uważa się, że nasza planeta "włączyła" swoje pole magnetyczne zaraz po tym, jak została uformowana. Nie zostało to jednak ostatecznie potwierdzone. Publikacje w ostatnim "Nature" sugerują, że właśnie w księżycowym azocie może być "zapisane", kiedy dokładnie pole magnetyczne pojawiło się na Ziemi. Mogą go wskazać przyszłe analizy księżycowej gleby i "wiek" zawartych w niej zasobów azotu - przypuszczają naukowcy.
Nauka PAP, MD, AFP

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.






Komentarze czytelników

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
    Dexter