artykuły

Jad kiełbasiany leczy bóle nerwu trójdzielnego

9:40
Tue, 8 March 2005
Naukowcy odkryli, że toksyna botulinowa może być pomocna w leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego - donosi najnowszy numer "Neurology". Neuralgia nerwu trójdzielnego jest jednym z najsilniejszych bólów doświadczanych przez człowieka. Charakteryzuje się silnymi "strzelającymi" lub "rwącymi" bólami twarzy, najczęściej dotykającymi połowy twarzy, policzka bądź szczęki.
Nerw trójdzielny jest jednym z dwunastu nerwów czaszkowych. Przekazuje on czucie dotyku ze skóry na twarzy i na głowie do mózgu. Najczęstszą przyczyną neuralgii jest długotrwały pulsujący ucisk naczynia krwionośnego w mózgu na nerw, co niszczy ten nerw.REKLAMA Czytaj dalej
Grupa amerykańskich i brazylijskich naukowców pod kierunkiem dr Elcio Juliato Piovesana z uniwersyteckiego szpitala klinicznego z Curitiby w Brazylii wykazała, że do leczenia neuralgii nerwu trójdzielnego można wykorzystać toksynę botulinową. Toksyna botulinowa, inaczej zwana jadem kiełbasianym, jest bardzo silną trucizną produkowaną przez bakterie Clostridium botulinum. Dawka śmiertelna toksyny botulinowej wynosi ok. 0,0004 mg. Toksyna botulinowa może być jednak użyta jako lek, jak to ma miejsce w przypadku Botoxu. Bardzo niewielkie jej ilości mogą być stosowane w leczeniu różnych rodzajów schorzeń, np. przykurczów mięśni. Wstrzyknięcie toksyny powoduje czasowy paraliż mięśnia, trwający około 3 miesięcy. Toksyną botulinową można również leczyć migrenowe bóle głowy czy napadowe skurcze gałek ocznych. Teraz okazało się, że toksyna botulinowa może pomóc w zniesieniu objawów neuralgii nerwu trójdzielnego. Naukowcy wstrzyknęli toksynę botulinową 13 pacjentom cierpiącym na neuralgię nerwu trójdzielnego. Po 10 dniach od podania leku bóle znacznie zmalały u wszystkich 13 pacjentów. Po kolejnych 10 dniach bóle prawie nie występowały. Po 60 dniach czterem pacjentom odstawiono inne leki przeciwbólowe, a u pozostałych zmniejszono ich dawki o połowę. Co więcej, u żadnego z 13 badanych pacjentów nie wystąpiły niepokojące objawy uboczne podania toksyny botulinowej. Zanim jednak można będzie taką terapię powszechnie stosować do leczenia silnych bólów twarzy, konieczne są dodatkowe badania kliniczne potwierdzające jej skuteczność i bezpieczeństwo.

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.






Komentarze czytelników

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
    Dexter