artykuły

Neurony rywalizują ze sobą o wspomnienia

11:50
Wed, 25 April 2007
Komórki nerwowe mózgu współzawodniczą ze sobą o udział w procesie zapamiętywania - zaobserwowali naukowcy z Kanady i USA. Jak wynika z artykułu na łamach tygodnika "Science", wiele neuronów startuje do tej rywalizacji, ale tylko niektóre ją wygrywają. Obecnie niewiele wiadomo o tym, w jaki sposób mózg ustala, które neurony będą uczestniczyć w tworzeniu i przechowywaniu pamięci.
Teraz naukowcom z Hospital for Sick Children w Toronto we współpracy z badaczami z innych ośrodków naukowych w Kanadzie i USA udało się wykazać, że do formowania i utrwalania nieprzyjemnych wspomnień wybierane są w mózgu neurony z aktywnym genem CREB. Koduje on białko znane ze swej roli w rozwoju mózgu oraz w zapamiętywaniu. Zespół pod kierunkiem Jin-Hee Hana prowadził doświadczenia na myszach z obniżoną aktywnością genu CREB. Pewnej grupie gryzoni badacze wprowadzali aktywny CREB tylko do niektórych neuronów jądra migdałowatego - struktury mózgu pełniącej ważną rolę w zapamiętywaniu. Następnie zwierzętom aplikowano bolesny szok elektryczny, poprzedzony charakterystycznym dźwiękiem i po 24 godzinach sprawdzano ich reakcję na ten dźwięk. Myszy, które lepiej zapamiętają przykre doświadczenie, po usłyszeniu znajomego sygnału zamierają na dłuższy okres czasu, niż myszy, które zapamiętały zdarzenie słabiej.
Okazało się, że myszy z obniżoną aktywnością CREB miały słabszą pamięć w porównaniu ze zwykłymi myszami (kontrolnymi). Natomiast wstrzyknięcie aktywnego genu przywracało zwierzętom zdolności pamięciowe - nieruchomiały one na taki sam okres czasu, jak myszy kontrolne. Dalsze badania ujawniły, że w zapamiętywaniu bolesnego doznania brały udział głównie te neurony jądra migdałowatego, które miały aktywny gen CREB. Gdy badacze blokowali funkcję CREB w pewnej grupie neuronów, do tworzenia wspomnień były rekrutowane inne neurony z prawidłowo działającym CREB. Zdaniem autorów pracy, oznacza, to, że neurony rywalizują ze sobą o udział w tworzeniu szlaków pamięciowych. Podobne współzawodnictwo między komórkami nerwowymi obserwuje się w czasie rozwoju mózgu, przypominają. Na razie naukowcy nie potrafią wyjaśnić, jaką przewagę nad rywalami daje neuronom aktywność genu CREB. Doświadczenia sugerują, że w neuronach z nieustannie aktywnym CREB łatwiej dochodzi do tzw. długotrwałego wzmocnienia synaptycznego, czyli wzmocnienia sygnałów przekazywanych między komórkami nerwowymi za pośrednictwem synaps (miejsc ich wzajemnego kontaktu). Zjawisko to bierze udział w utrwalaniu wspomnień. Poza tym ciągła aktywność CREB sprzyja obecności bardzo plastycznych synaps, które mogą łatwo tworzyć nowe połączenia nerwowe niezbędne w procesie zapamiętywania, tłumaczą naukowcy. Ich zdaniem, najnowsze odkrycie może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia pacjentów z zaburzeniami pamięci, np. chorych na azlheimera. "Być może manipulując genem CREB będziemy w stanie ocalić ich wspomnienia, ginące wraz ze śmiercią komórek nerwowych" - konkludują autorzy pracy.
PAP, MFi

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.






Komentarze czytelników

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
    Dexter