artykuły

Organizery dla elektronika / DIY: szafka z pudełek od zapałek na rezystory z szeregu E24

0:40
Sat, 31 October 2015
Artykuł opisuje dwa modele organizerów ("Tandem C 400" i NOR S 16’’ DUO), które z pewnością przypadną do gustu elektronikom. Opisuję w nim również budowę szafki z pudełek od zapałek na rezystory z szeregu E24.

Wstęp

Ostatnio przeszukałem chyba cały rynek organizerów (nie tylko w Polsce, ale i w Chinach!) w poszukiwaniu możliwie najlepszego organizera z możliwie największą liczbą przegródek.  Mój wybór padł na dwa organizery, oba kupiłem w Polsce. Pierwszym z nich jest organizer "Tandem C 400" krakowskiej firmy Patrol Group, który wypatrzyłem w... Kauflandzie, znacznie taniej niż jest sprzedawany na Allegro (co zdarza się coraz częściej!).

Organizer Tandem C 400


Na Allegro jego cena wynosi 26zł (z wysyłką 35,50zł), w Kauflandzie udało mi się go kupić za... 15zł (własnoręcznie dostarczyłem go do domu). Ktoś może pomyśleć, że za 15zł mogłem kupić co najwyżej wersję C 300 - odpowiadam: nie - jest to wersja C 400.

Niewątpliwymi zaletami są: kolorowe, wyjmowane kubeczki, pokrywa z wytłoczeniami zapobiegającymi przesypywaniu się elementów nawet wtedy gdy zawartość którejkolwiek z przegródek delikatnie podnosi pokrywę górną.

Nie zważając na powszechny trend konfigurowalnych przegródek, któremu poddają się inni producenci, krakowska firma poszła w kierunku wyjmowalnych kubeczków. Jest to fajne rozwiązanie, ponieważ w przypadku drobnych elementów nie trzeba męczyć się z wyciąganiem ich z przegródki, ale można wyjąć cały kubeczek, wysypać na rękę i po sprawie. Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości regulowania szerokości przegródek - wielkości kubeczków nie da się regulować. Można natomiast konfigurować ich rozmieszczenie na platformie organizera (ale też nie do końca dowolnie, ponieważ ograniczają nam to widoczne na zdjęciach, przegrody, które są stałym elementem platformy).
Ważną funkcją dla niektórych może być możliwość łączenia tego organizera w zestaw wraz z innymi organizerami tego typu. Zarówno po prawej, jak i po lewej stronie pudełka znajdziemy zaczepy umożliwiające podczepienie dodatkowych pojemników.

NOR S 16’’ DUO


Do jego zalet należy zaliczyć pojemność, wygodę, ilość przegródek i dodatkowe zabezpieczenie przed wysypaniem elementów jakie daje spięcie dwóch pojemników ze sobą pokrywami do siebie. Jego wymiary to 399x303x100mm. NOR S 16 DUO firmy Prosperplast również spisuje się u mnie wyśmienicie. Choć mimo początkowego zachwytu (ze zdjęcia) zaczynam zauważać pewne wady praktyczne. Pierwszym zgrzytem po pierwszym otworzeniu pojemnika była konieczność wyłamania przegródek z elementu poodlewowego (przegródki połączone ze sobą malutkimi rurkami z plastiku). Nie zostało to zrobione w fabryce (a powinno!). Oderwanie tego nie jest trudne, ale na wygładzenie boków przegródek po takim oderwaniu schodzi już nieco czasu (jeśli się tego nie zrobi przegródki będą za szerokie i będą zbyt ciasno wchodziły do doków wyginając w ten sposób ścianki). Potrzeba na to około 15 minut przed pierwszym użyciem. To jest jedna rzecz. Kolejną wadą są wątpliwej wygody zatrzaski trzymające oba pojemniki połączone ze sobą (czasami odpadają). Plastik obudowy jest, myślę, wystarczająco wytrzymały, dość gruby, ugina się po silniejszym naciśnięciu palcem. Plastik pokrywy, cienki, uginający się i w miarę przezroczysty (standardowy).
Wielkości przegród nie możemy w pełni regulować – możemy jedynie powiększać ich szerokość, wyjmując kolejne "śluzy". Długości przegrody regulować się nie da – przegrody mają sztywną długość ustaloną przez przegrodę będącą częścią platformy (coś musi w końcu trzymać "śluzy" w ryzach). Mimo wszystko jest to fajne rozwiązanie i polecam! Na pewno lepiej mieć możliwość wyciągnięcia "śluzy" w razie czego niż nie mieć jej wcale. U mnie przydało się to w kilku przypadkach (większe elementy elektroniczne, które nie mieściły się w jednej przegrodzie).

Przy kupowaniu należy zwrócić uwagę na to czy kupujemy model NOR czy NOR S. Ja posiadam NOR S - ma on znacznie więcej przegródek (32 przegrody na jeden pojemnik) w porównaniu do zwykłego NOR (14 przegród na jeden pojemnik).

Rada dla szukających za granicą (Chiny, Anglia)

Dla szukających tego typu produktów w zagranicznych sklepach mam małą radę. Organizerów należy szukać pod hasłem "Assortment Box", a nie "Organizer".

Swego czasu udało mi się trafić na nie lada promocję w chińskim sklepie Banggood (jeden z największych) – sprzedawali małe organizery z usuwalnymi przegrodami po 10gr za sztukę!
Tutaj link do strony wyszukiwania "Assortment Box" na Banggood (wchodząc przez ten link nabijacie mi punkty na koncie). Wysyłka nawet najdrobniejszych rzeczy jest darmowa - może traficie na jakąś promocję (zwykle są one oznaczone etykietą np. "-70%" znajdującą się w prawym górnym rogu miniaturki produktu):
http://www.banggood.com/search/assortment-box.html?p=SW1617379907201312JN

A tutaj to, co jest dostępne na AliExpress (największy Chiński portal aukcyjny – znacznie większy od naszego rodzimego Allegro). Z kosztem wysyłki jest różnie (raz bezpłatny, raz płatny – trzeba zwrócić uwagę):
http://www.aliexpress.com/premium/assortment-box.html?SearchText=assortment+box

Tutaj natomiast oferta z eBay’a:
http://www.ebay.pl/sch/i.html?_nkw=assortment+box

Co jeśli nie znajdziemy organizera na własne potrzeby?

Potrzebowałem organizer z małymi szufladkami/przegródkami, który pomieściłby cały szereg E24 rezystorów. Nie znalazłem. Śmiem twierdzić, że nie ma obecnie na rynku dedykowanych dla elektroników organizerów o takiej liczbie szufladek/przegródek aby można był pomieścić cały szereg wartości rezystorów. Jest to spore utrudnienie. Dlatego, jeśli nie możecie znaleźć odpowiadającego Wam organizera, być może warto poświęcić kilka godzin i zbudować swoją? Ja tak zrobiłem. Wystarczyło mi 168 pudełek od zapałek, dwie tubki kleju do drewna, folia na okleinę ścianek zewnętrznych i voila! Mamy szafkę na rezystory - nie do kupienia w żadnym sklepie! ;)

Kosztorys:

ProduktCena
Zapałki ok. 16zł
2 kleje do drewna w tubce: 2x1.75 = 3.50
Folia okleinowa ozdobna: 5.50zł
SUMA25zł

Zapałki z pudełek przeniosły się tymczasowo do dwóch pojemników po lodach. Być może w chwili wolnego czasu zrobię z nich zamek z fosą i smokiem:

12345
Organizery dla elektronika / DIY: szafka z pudełek od zapałek na rezystory z szeregu E24 Autor opinii: Czytelnicy, data przesłania: 5

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
    Dexter