artykuły

Kurs tworzenia baz danych w programie Microsoft Access część I

20:36
Tue, 11 September 2001
Pierwsza część kursu MS Access. Objaśnienia podstawowych terminów, tworzenie prostych tabel.

Jak widać artykuł po raz pierwszy w zestawieniu.
Ten artykuł będzie Cię prowadził przez podstawowe opcje programu Microsoft Access.

Na początek objaśnienia terminów:

 • Rekordjest to zbiór wszystkich informacji w bazie danych dotyczących określonego tematu.
 • Tabelajest to miejsce gdzie zapisywane są wprowadzone przez nas dane (na przykład za pomocą formularza lub odręcznie) w postaci rekordów.
 • Lista wyborujest graficznym elementem umożliwiającym wybranie konkretnej opcji z kilkunastu znajdujących się na liście.
 • Formularzjest graficznym przedstawicielem danych. Służy on (po zaprojektowaniu i stworzeniu) do przeglądania lub wpisywania danych do/z np. tabeli.
 • Klucz podstawowyjest to jedno lub więcej pól, dzięki którym możemy jednoznacznie zidentyfikować każdy rekord w tabeli. Wartość znajdująca się w tym polu nie może drugi raz wystąpić w innym rekordzie w tej samej tabeli. Uff...

Zaczynamy...

Microsoft Access jest najmniej używanym programem z pakietu Office przez domowych użytkowników. Dlatego też postanowiłem was z nim zapoznać. Wiem, że jest to dla was nowość, ale tak naprawdę warto się go nauczyć ponieważ wtedy będziesz mógł stworzyć bazę danych np. wszystkich swoich programów na CD, i już nigdy nie będziesz musiał godzinami przeglądać zawartości swoich CD-ROM'ów. Od razu przyznam się, że jeszcze pół roku temu, tak jak większość z was, myślałem "po kiego mi Access, jakiś program dla księgowych i ludzi (wyższych sfer)", ale teraz mówiąc najszczerzej przekonałem się do niego. Choć Access nie ma tak intuicyjnego interfejsu jak Word czy FrontPage ale można się zmusić by się go nauczyć. Od razu mówię, że na pierwszy rzut oka (na drugi też :) Access wyda wam się dość skomplikowany i trudny do nauki (tak, Access jest dość trudnym programem dla początkujących użytkowników, ale od czego jest Pan Spinacz ;). Ok, to by było wszystko... Teraz zajmiemy się tworzeniem tabeli ze spisem naszych programów.

 1. Otwieramy Microsoft Access (Start>Programy>Microsoft Access).
 2. Otwiera się okienko, które umożliwia nam otworzenie już istniejącej bazy danych, kreowanie bazy danych za pomocą kreatora programu Microsoft Access lub Stworzenie pustej bazy danych. Interesuje nas Stworzenie pustej bazy danych gdyż uważam, że korzystanie z kreatora jest zbyt proste i nie zawiera wszystkich opcji programu, poza tym korzystając z kreatora nigdy nie nauczysz się prawdziwej obsługi Accessa.
 3. Klikamy na pozycję "Pusta baza danych programu Access", a następnie na przycisk OK.
 4. Pojawia się okno do zapisania bazy (Access zamiast przycisku "Zapisz" posiada "Utwórz", ale to i tak to samo). Zapisujemy naszą bazę danych w pliku Baza1 w katalogu Moje Dokumenty.
 5. Teraz otworzyło się kolejne okno w którego prawej części klikamy na "Tabele" natomiast w lewej podwójnie na "Utwórz tabelę wprowadzając dane"
 6. Znów otworzyło się okno w którym widnieje coś przypominające arkusz Excela, jest to tabela Access'a, do której będziemy wpisywać znajdujące się na naszych płytkach programy w postacirekordów.
 7. Na razie widnieje pusta tabela, którą uzupełniamy następująco. Musimy jeszcze zmienić nazwy kolumn, w tym celu klikamy na każdej z nich prawym przyciskiem i z menu kontekstowego wybieramy "Zmień nazwę kolumny" poczym w nazwie kolumny wpisujemy nazwę czasopisma lub CD-ROM'u. Wpisujemy w nazwie kolumny wszystkie CD które posiadamy, a następnie przechodzimy do uzupełniania tabeli.

  Przykładowa tabela bazy danych
  Tak powinna wyglądać ukończona tabela
 8. Po uzupełnieniu tabeli klikamy na krzyżyk w prawym górnym rogu, tym krokiem zamykamy tabelę (odkrywcze :). Pojawia się okno zapisu tabeli w którym wpisujemy "Spis CD" i klikamy na OK (Może pojawić się monit o dodanie klucza do tabeli [potwierdzamy klikając na TAK]), po czym zamykamy Accessa.
 9. THE END


Spróbujcie sami zagłębiać się w tajniki Accessa drogą prób i błędów ponieważ z takich kursów nie nauczycie się zbyt wiele. Zobacz przykładową bazę tworzoną w tym artykule
W następnej części poznamy formularze... Do zobaczenia!

12345
Kurs tworzenia baz danych w programie Microsoft Access część I Autor opinii: Czytelnicy, data przesłania: 4

Podobne artykuly:

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

Dexter