artykuły

Czego jeszcze nie wiedzą naukowcy

13:23
Tue, 12 July 2005
Nie ma głupich pytań - są tylko niemądre odpowiedzi. W myśl tej zasady tygodnik "Science" świętujący właśnie swoje 125. urodziny przedstawił listę 125 największych zagadek nauki.
Jaka jest najmniejsza cząstka materii? Jak powstało życie na Ziemi? Czym jest ludzka świadomość? Co właściwie czai się w czarnej dziurze? Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? A w ogóle to z czego jest on zbudowany? Co jest w środku Ziemi? Dlaczego mamy tak mało genów? Jak powstaliśmy? Czy będziemy żyli 150 lat? Ile ludzi może wyżywić Ziemia?
To tylko niektóre pytania, na jakie wciąż nie znamy odpowiedzi. Czy te luki w naszej wiedzy nie powinny być powodem do wstydu? Bynajmniej - przekonują najwięksi naukowcy. - Nauka jest kształtowana przez naszą niewiedzę. Pytania czynią z nauki istne perpetuum mobile, samonapędzającą się maszynę do poszukiwania odpowiedzi - zauważa prof. David Gross, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2004 r. "Ludziom wielokrotnie wydawało się, że doszli już do granic tego, co da się poznać, że odkryli uniwersalne prawa rządzące światem. Tak sądził Izaak Newton opisujący grawitację czy James Clerk Maxwell badający elektryczność, światło i magnetyzm. Jednak rychło pojawiały się kolejne luki czekające na uzupełnienie. Celnie zadane pytania to świetne paliwo dla nowych odkryć" - pisze we wstępie do jubileuszowego wydania tygodnika Tom Siegfired, autor książek popularnonaukowych. Pierwszy numer "Science" ukazał się w 1880 r. z inicjatywy Thomasa Edisona. Liczył zaledwie 12 stron. Czytelnik mógł się z niego dowiedzieć o perspektywach wykorzystania elektryczności do zasilania linii kolejowych, poznać dane z ostatniej obserwacji Plejad oraz przeczytać, dlaczego nauczyciele powinni objaśniać uczniom budowę mózgu zwierząt. Niektóre pytania, którymi uczeni żyli ponad 100 lat temu, przestały być aktualne, inne zaprzątają naszą uwagę do dziś. W międzyczasie pojawiło się mnóstwo nowych - takich, które nie miały prawa bytu jeszcze ćwierć wieku temu. Bo kto w latach 70. zastanawiałby się nad możliwościami drzemiącymi w komórkach macierzystych, skoro nie wiadomo było o ich istnieniu. Co z tego wynika? Ano to, że zadając pytanie, zdradzamy również, ile już wiemy. Redaktorzy "Science" na urodziny pisma sporządzili listę 125 zagadek nauki, a następnie wybrali spośród nich 25, które - ich zdaniem - mogą się doczekać wyjaśnienia w najbliższych kilkudziesięciu latach.
gazeta.pl

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
    Dexter